Lapis lazuli - modrá krása

Přidáno: 03.03.2020

Jméno je pravděpodobně odvozeno z latiny, perštiny a znamená " modrý kámen "

Královna noci - souprava s Lapis lazuli

 

Souprava Královna noci od Chainmaille RenaLapis lazuli byl ceněný již od starověku pro svoji výraznou barvu. Obvykle se vyskytuje jako složenina z modrého lazuritu, kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a dalších příměsí.

Nejkvalitnější lapis lazuli je tmavě modrý s drobnými zlatavými skvrnkami tvořenými pyritem jako by byl posypaný zlatými flitry. Čím je tmavší a obsahuje viditelná zrnka pyritu, která na slunci zlatě září, tím je kvalitnější a vzácnější.

 

 

 

Lapis lazuli

 

Zdroj: Wikipedie

 

Naleziště

Nejkvalitnější kámen je dodnes z Afganistánu kde jsou i největší naleziště tohoto drahokamu. Další naleziště jsou v Rusku, v blízkosti jezera Bajkal a v Chile, kde je lapis lazuli považován za národní kámen.


Historie

Z mytologického hlediska je lapis lazuli považován za velmi mocný kámen. Některé báje dokonce tvrdí, že byl využíván při šamanských a čarodějnických rituálech. 

Ve starověkém Egyptě byly jím bohatě vyloženy zlaté sarkofágy králů a královen, byl používán ve skarabech nebo se drtil na prášek pro oční stíny.

Nejznámnějším dílem vyhotoveným z lapisu lazuli je posmrtná maska krále Tutanchamona, kde byl použit k dozdobení.


Tutanchamon              skarabeus


Zdroj: Wikipedie


V dnešní době se používá hlavně jako šperkařský kámen a dodnes ze z něj vyrábí nejkvalitnější ultramarínový pigment, který je součástí některých barev.
Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2017 - 2020 © Šperky značky Chainmaille Rena